fbpx

5 najczęstszych błędów w czyszczeniu sprzętów AGD

24 lutego 2023

Czyszczenie sprzętu AGD

Sprzęty AGD to niewątpliwie jedno z największych udogodnień w naszym codziennym życiu. Mniejsza ilość obowiązków i oszczędność czasu – to tylko niektóre zalety, za które powinniśmy cenić te urządzenia. Warto wiedzieć, że sprzęty AGD wymagają odpowiedniej dbałości, która zapobiega ich kłopotliwym i kosztownym awariom. Poznaj 5 najczęstszych błędów w czyszczeniu sprzętów AGD i sprawdź, czy Ty również je popełniasz!

Nóż w akcji, czyli czyszczenie płyty kuchennej ostrymi narzędziami

Jednym z najczęściej spotykanych błędów w czyszczeniu płyty indukcyjnej jest usuwanie uciążliwych zabrudzeń i tłuszczu przy wykorzystaniu noża. Wśród nieodpowiednich praktyk można wymienić także posługiwanie się drucianymi szczotkami i ostrą stroną gąbek kuchennych. Skutek takich działań jest jeden: nieestetyczne zarysowania płyty. Sytuacji tej możesz zapobiec, czyszcząc systematycznie kuchnię detergentami do płyt ceramicznych lub szklanych. Unikniesz w ten sposób powstawania trudnej do zwalczenia warstwy tłuszczu. Jeśli jednak zabrudzenia są wyjątkowo uporczywe, zastąp tradycyjny nóż specjalnym skrobakiem do płyt indukcyjnych. To niewielkie i tanie akcesorium pozwoli w sposób bezpieczny usunąć ślady tłuszczu, bez obaw o uszkodzenie delikatnej powierzchni.

Sól – Twoja zmywarka naprawdę jej potrzebuje!

Wielu użytkowników zmywarek zapomina o regularnym uzupełnianiu soli w zmywarce, tymczasem jej rola w zachowaniu sprawności tego urządzenia jest nieoceniona. Sól zmiękcza wodę, zapobiegając osadzaniu kamienia na grzałkach i dyszach. Gwarantuje tym samym zmywarce długą żywotność i chroni przed awariami. O ile rezygnacja z soli spożywczej w diecie wyjdzie Ci na zdrowie, o tyle unikanie soli w zmywarce nastręczy tylko problemów!

Brudna pralka – czy to możliwe?

Niektórzy zakładają, że pralka ze swej istoty nie może być brudna, ponieważ jest urządzeniem, które ma stały kontakt z wodą i środkami piorącymi. Nic bardziej mylnego! Wysoka temperatura i brak cyrkulacji powietrza to optymalne warunki dla rozwoju bakterii i grzybów, które nie tylko odpowiadają za nieprzyjemny zapach, ale także są sporym zagrożeniem dla naszego zdrowia.

Mając to na uwadze, zachowaj systematyczność w czyszczeniu pralki! Wykorzystaj do tego celu odpowiednie preparaty lub produkty z szafki kuchennej: sodę czy ocet. Czynność tę powtarzaj najlepiej raz w miesiącu. Nie zapominaj również o regularnym czyszczeniu bębna i pojemników na detergenty, w których najczęściej gromadzą się nieestetyczne i szkodliwe naloty pleśni. Pamiętaj też o czyszczeniu filtrów! Stosowanie się do wymienionych zasad zapewni pralce długą żywotność i pozwoli Ci cieszyć się z pachnącego i czystego prania.

Odkamienianie ekspresu – może później?

Sporym błędem właścicieli ciśnieniowych ekspresów do kawy jest zwlekanie z odkamienianiem. Natłok innych obowiązków, lenistwo czy niechęć do inwestowania w profesjonalne środki do odkamieniania – to tylko niektóre przyczyny problemu. Warto pamiętać, że zaniedbanie tej czynności może przynieść szereg konsekwencji. Mowa tu nie tylko o pogorszeniu walorów smakowych kawy. Brak regularnego odkamieniania przyczynia się do zwężenia otworów wylotowych wody, zmniejszając przepustowość wydawanej kawy. Nagromadzenie kamienia wewnątrz urządzenia może spowodować jego przegrzanie, a co za tym idzie – poważną awarię.

Praca pod napięciem – o czyszczeniu sprzętów podłączonych do zasilania

Niewłaściwą praktyką jest czyszczenie sprzętów podłączonych do zasilania. Dotyczy to zwłaszcza lodówki, a skutkiem takich działań może być uszkodzenie elektroniki i wizja kosztownej naprawy. Warto pamiętać, że to nieodpowiedzialne zachowanie stwarza przede wszystkim poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia.

Błędy w czyszczeniu AGD – podsumowanie

Przytoczone przykłady nie wyczerpują listy grzechów użytkowników AGD. Wskazują jednak na zasadność dbałości o odpowiednie czyszczenie i konserwację tych urządzeń. Tylko w ten sposób mogą one wspierać nas w codziennych obowiązkach domowych.

Zadzwoń
+48 667 857 731
Zadzwoń
Scroll to Top