fbpx

Czy Twoja produktywność podyktowana jest czystością i porządkiem Twojego mieszkania?

26 października 2022

Czy Twoja produktywność podyktowana jest czystością i porządkiem Twojego mieszkania?

Być może nie jesteś pedantem, ale z pewnością nie zaprzeczysz, że gdy wokół Ciebie panuje harmonia i porządek znacznie lepiej pracujesz czy też odpoczywasz. Wszystko jest na swoim miejscu, a Ty nie masz wyrzutów sumienia z powodu wiecznego bałaganu w sypialni czy zalegającej sterty naczyń w zlewie. Aby jednak osiągnąć spokój umysłu i odpocząć zarówno fizycznie, jak i psychicznie, musimy najpierw wykonać pewną pracę i wysprzątać miejsce wokół siebie, skutecznie uporządkować naszą przestrzeń. W niniejszym artykule odpowiemy na pytanie, czy czysty dom wiąże się z większą produktywnością i w jaki sposób wpływa na odpoczynek.

Wprowadzenie harmonii do własnego domu

Wiesz, że porządek w mieszkaniu dobrze na Ciebie wpływa, można stwierdzić, że czyste mieszkanie nastraja Cię wręcz pozytywną energią. Jednak z drugiej strony widzisz brak konsekwencji w sprzątaniu i porządkowaniu własnej przestrzeni. Często jesteś po prostu zmęczony, a perspektywa dodatkowej pracy nieco Cię przeraża. Dlatego wolisz wybrać ulubiony serial niż zwyczajnie zabrać się za porządki. Następnego dnia czujesz jednak, że nie był to dobry pomysł i lepiej by było, gdybyś jednak posprzątał.

Musisz sobie uświadomić, że najtrudniej jest się przełamać i wyjść ze strefy własnego komfortu, by postawić pierwsze kroki. Dlatego nie zwlekaj i przygotuj wszystkie niezbędne przyrządy do sprzątania: odkurzacz, płyny czyszczące, kilka ściereczek, worki, kartony, tak abyś wszystko miał pod ręką. Zacznij od segregacji, a następnie dokładnie uporządkuj cały bałagan.

Uporządkowana przestrzeń to większa produktywność

Optymalny porządek wokół nas stanowi zdecydowane ułatwienie. Wszystko jest na swoim miejscu, nie musimy tracić czasu w poszukiwaniu danej rzeczy, dzięki czemu nic nas nie rozprasza. Możemy więc w pełni skupić się na wykonaniu wyznaczonego zadania. Widać to doskonale w przypadku osób, które pracują zdalnie. Jeśli mamy nieporządek na biurku lub dodatkowo bałagan wokół ciężej nam się skupić na pracy, co utrudnia realizację wyznaczonego celu. Zacznij od wyrzucenia sterty karteczek, które są już dawno nieaktualne, notatek, listów czy paragonów.

Zainwestuj w kalendarz, w którym będziesz zaznaczał ważne daty czy terminy. Zadbaj o uporządkowanie własnego komputera czy notebooka – dziesiątki folderów, czy setki niepotrzebnych plików wprowadzają chaos i utrudniają organizację. Jeśli nic nie będzie Cię rozpraszało, Twoja produktywność wyraźnie wzrośnie.

Czystość w domu gwarancją pełnego odpoczynku

Harmonia i ład pozwolą Ci nie tylko lepiej pracować, ale także lepiej odpoczywać. Nie odkurzony dywan, niezmyte naczynia, czy nie zrobione pranie potrafią skutecznie zaprzątać głowę, uniemożliwiając pełny odpoczynek. Starasz się o tym nie myśleć, ale gdy tylko spojrzysz na bałagan, który jest wokół Ciebie, w jednej chwili przypominasz sobie o nim i nie potrafisz czerpać przyjemności z relaksu. Gdzieś z tyłu głowy masz także niezrealizowane zadania dotyczące konieczności sprzątania, którego moment odwlekasz w nieskończoność. Dlatego, jeśli zależy ci na optymalnym odpoczynku, poświęć chwilę na uporządkowanie przestrzeni wokół siebie, tak by nic nie zaprzątało Twoich myśli.

Zadzwoń
+48 667 857 731
Zadzwoń
Scroll to Top