fbpx

Czy robotyzacja sprzątania to nasza przyszłość?

11 sierpnia 2022

Czy robotyzacja sprzątania to nasza przyszłość?

Usługi związane ze sprzątaniem są z reguły utożsamiane z wykorzystaniem jedynie podstawowych narzędzi i brakiem konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy, czy umiejętności. W branży tej pojawia się coraz więcej zaawansowanych technologii, na rozwój których znacząco wpłynęły realia pandemii COVID-19. Jak obecnie wygląda robotyzacja sprzątania i czy jest szansa na zastąpienie pracowników zautomatyzowanymi maszynami w najbliższej przyszłości?

Robotyzacja w usługach czystości – rewolucja odbywająca się na naszych oczach

Wymagania sanitarne, jakie ustanowione zostały podczas pandemii, sprawiają, że przedsiębiorcy coraz chętniej sięgają po zautomatyzowane rozwiązania. Jest to związane z koniecznością dokonywania nieustannych poprawek i systematycznego dezynfekowania powierzchni. Bezpieczeństwo jest priorytetem i obecnie nie ma miejsca na okazyjne zatrudnianie firm sprzątających przez przedsiębiorców.

Roboty, które zyskują popularność i są coraz częściej użytkowane, służą przede wszystkim do zamiatania i szorowania, a nawet do wykonywania usług dezynfekcyjnych. Wiele z nich może także pracować przy sprzątaniu powierzchni zewnętrznych.

Automatyzacja sprzątania, a koszty

Obecnie dostępne roboty przystosowane są głównie do sprzątania dużych powierzchni, takich jak chociażby hale magazynowe. Wiele firm decyduje się na to rozwiązanie ze względu na większą efektywność takiego rozwiązania. Na dużych powierzchniach – robot poradzi sobie z wykonaniem zadania nieco szybciej niż osoba fizyczna. Z reguły roboty wspierają zespół sprzątający, który może poświęcić swój czas jedynie na zadania, których maszyna nie jest w stanie wykonać. Choć w Polsce takie rozwiązania są dopiero początkiem, na zachodzie Europy robotyzacja sprzątania jest na nieco wyższym etapie.

Można zaryzykować stwierdzenie, że klient zapłaci tyle samo, a nawet mniej za usługi wykonane z wykorzystaniem robotów. Wiążą się one bowiem z mniejszym nakładem pracy rąk ludzkich i z oszczędzaniem wody i środków myjących.

Czy warto inwestować w roboty sprzątające?

Roboty sprzątające nieustannie się rozwijają. Chociażby popularnie używane w mieszkaniach odkurzacze jeszcze dawno były rzadkością. Obecnie – są kupowane bardzo często i cechują się inteligentnym oprogramowaniem.

Technologie wykorzystywane do produkcji robotów sprzątających oferują przede wszystkim zminimalizowanie czasu potrzebnego na czyszczenie powierzchni. Dodatkowo – mogą być sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy zarówno w domowym, jak i firmowym budżecie. Wygoda i oszczędność łączą się też z efektywnością. Powierzchnia, która została dobrze zmapowana, zostanie niezwykle dokładnie wyczyszczona i zdezynfekowana przez automatyczną maszynę.

Warto pamiętać o tym, że roboty nie odbierają pracy osobom pracującym w branży sprzątającej. Znacząco jednak ułatwiają im wykonywanie swoich obowiązków. a często też umożliwiają objęcie w firmie posady nieco lepszej pod kątem zarobkowym. Inwestycja w roboty sprzątające to przyszłość zarówno dla osób indywidualnych, jak i przedsiębiorców.

Zadzwoń
+48 667 857 731
Zadzwoń
Scroll to Top