fbpx

Dezynfekcja i ozonowanie pomieszczeń

17 września 2021

Ozonowanie - dezynfekcja pomieszczeń - eco-blysk.pl

Dezynfekcja i ozonowanie to dwie różne metody pozwalające uwolnić pomieszczenie od bakterii i wirusów chorobotwórczych. W dobie pandemii okresowe dezynfekowanie lub ozonowanie pomieszczeń firmowych stało się koniecznością.

Czym jest dezynfekcja i jakie są jej rodzaje?

Dezynfekcja pozwala na usunięcie z powierzchni i przedmiotów wirusów i bakterii. Trzeba jednak pamiętać, iż nie oznacza to całkowitego wyjałowienia.

Istnieje kilka rodzajów dezynfekcji:

  • fizyczna – najczęściej wykorzystująca parę wodną o temperaturze około 105°C lub promieniowanie UV. Ta druga metoda pozwala na usunięcie drobnoustrojów także z powietrza;
  • chemiczna – polega na użyciu różnego rodzaju związków chemicznych, np. alkoholu etylowego, jodyny, aldehydów, utleniaczy i innych. Chemiczny rodzaj dezynfekcji uznawany jest za mało skuteczny i nie poleca się go do dużych powierzchni biurowych.
  • termiczno – chemiczna. Tu działanie dezynfekcji chemicznej jest dodatkowo wzbogacane działaniem wysokiej temperatury, np. poprzez wyparzanie.

Na czym polega ozonowanie pomieszczeń i jakie daje efekty?

Ozonowanie pomieszczeń polega na wykorzystaniu ozonu, silnie utleniającego gazu, który skutecznie niszczy nie tylko bakterie i wirusy, ale także zalążki grzybni. Ozonowanie w firmie można przeprowadzić tylko pod nieobecność pracowników. Sam ozon szybko się rozpada i dlatego tę metodę uznaje się za najbezpieczniejszą i najmniej inwazyjną. Nie pozostaje po niej brzydki zapach, z czym trzeba się liczyć przy okazji dezynfekcji.

Ozonowanie daje dużo pozytywnych efektów. Poza neutralizowaniem wirusów, bakterii i grzybów usuwa także nieprzyjemne zapachy (pleśń, stęchlizna, dym tytoniowy), a także pomaga skutecznie pozbyć się niechcianych osobników w postaci mrówek, karaluchów i pluskiew.

Dlaczego warto regularnie dezynfekować pomieszczenia firmowe?

Regularna dezynfekcja lub ozonowanie pomieszczeń firmowych jest gwarancją utrzymania w nich czystości i zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom. Na pewno częściej powinno się dezynfekować te pomieszczenia, do których mają dostęp osoby z zewnątrz, np. klienci firmy. W grę wchodzi recepcja, poczekalnia, sala konferencyjna itd. Niewątpliwie warto ozonować lub dezynfekować sklepy i lokale gastronomiczne. Trzeba przy tym pamiętać, że ozonowanie jest skuteczne tylko w pomieszczeniach zamkniętych. Nie da się wykonać go np. na tarasie, ale można zdezynfekować jego powierzchnię.

Na pewno warto ozonować te pomieszczenia, w których pojawiły się grzyby. Najczęściej mowa jest o piwnicach, ale także łazienkach. Ozonowanie to w tej chwili jedyny skuteczny sposób na rozwiązanie tego problemu.

Dezynfekcja i ozonowanie a koronawirus

Pandemia koronawirusa sprawiła, że coraz częściej zwraca się uwagę na higienę i warunki prozdrowotne w miejscu pracy. Problem jest o tyle istotny, że zakażenie koronawirusem może być katastrofalne w skutkach. Istotne jest także dezynfekowanie tych pomieszczeń, w których przebywały osoby chore. W takim przypadku tylko szybkie działanie będzie skutecznie chroniło przed rozprzestrzenianiem się wirusa.

Niektóre firmy zamawiają dezynfekcję lub ozonowanie w ramach profilaktyki. Takie przypadki najczęściej dotyczą tych firm, w których wiele osób pracuje w jednym pomieszczeniu. Mowa tu np. o pomieszczeniach typu open space lub halach produkcyjnych.

Kto powinien przeprowadzić cały proces?

Skuteczną dezynfekcję lub ozonowanie może przeprowadzić tylko wyspecjalizowana w tej dziedzinie firma. O ile można skutecznie zdezynfekować małe przedmioty lub powierzchnie, to oczyszczenie całego pomieszczenia przez osobę do tego nieprzygotowaną nie przyniesie oczekiwanych efektów.

Firmy sprzątające mają w swojej ofercie także dezynfekcję i ozonowanie. Przed złożeniem zamówienia warto się zainteresować, jaka metoda wchodzi w grę (istotne jest, by wybrać firmę oferującą fachowe doradztwo) i przy użyciu jakich środków będzie przeprowadzona. Nie będzie przesadą prośba o przestawienie pozwolenia na prowadzenie tego rodzaju działalności i sprawdzenie, czy środki, które będą użyte zostały dopuszczone do stosowania na terenie naszego kraju.

Zadzwoń
+48 667 857 731
Zadzwoń
Scroll to Top