fbpx

Dlaczego urządzenia elektroniczne tak mocno zbierają kurz?

3 listopada 2021

Dlaczego urządzenia elektroniczne tak mocno zbierają kurz - Eko Błysk

Dlaczego urządzenia elektroniczne tak mocno zbierają kurz?

Regularne usuwanie kurzu z powierzchni urządzeń elektronicznych to obowiązkowy etap sprzątania na przykład biura. Wiele osób może zastanawiać się, dlaczego akurat urządzenia elektroniczne zbierają kurz w tak dużym stopniu. Cząsteczki kurzu wydają się mieć ulubione miejsca w postaci monitorów, drukarek, laptopów, niszczarek i innych urządzeń, których nie może zabraknąć w biurze. Co prawda jest to frustrujące, ale to nie złudzenie ani przypadek, że akurat taki sprzęt tak mocno zbiera kurz.

Jakie jest wytłumaczenie? Kurz na urządzeniach elektronicznych

W otwartych przestrzeniach jest nieograniczony przepływ powietrza. Zapobiega to osadzaniu się cząsteczek kurzu. Poruszanie się ludzi po biurze sprawia, że cząsteczki kurzu wędrują w różne miejsca. Tam, gdzie stopy człowieka rzadko się pojawiają, na przykład za szafami i w rogach pomieszczeń podłoga zwykle jest jednak bardziej zakurzona. Podobnie jest z powierzchnią urządzeń elektronicznych, ale to nie jedyne wytłumaczenie.

Drugim powodem, dlaczego kurz na urządzeniach elektronicznych zbiera się tak intensywnie, jest fakt, że przepływ energii elektrycznej wewnątrz urządzeń powoduje, że mają one dodatni ładunek elektryczny. Cząsteczki kurzu o ładunku przeciwnym do urządzeń w biurze są do nich przyciągane.

Kumulacja tych dwóch czynników sprawia, że to właśnie na tego typu urządzeniach w największym stopniu odkłada się kurz.

Czy odkładanie się kurzu na elektronice może mieć skutki uboczne?

Jak najbardziej. Zwłaszcza sprzęt biurowy wyposażony w wentylatory może zostać uszkodzony na skutek nadmiernej ilości kurzu. Wyobraźmy sobie sytuację, w której wentylator wciąga chłodne powietrze i „wyrzuca” gorące z komputera. Nadmiar kurzu w okolicach urządzeń elektronicznych w biurze może spowodować wtedy, że jego zbitki doprowadzą do przegrzania na przykład zasilacza komputera stacjonarnego.

Taka z kolei sytuacja może spowodować awarię sprzętu w najmniej odpowiednim dla firmy momencie.

W jaki sposób warto zapobiegać nadmiernemu odkładaniu się kurzu na urządzeniach elektronicznych?

Postawmy na sprawdzone sposoby.

  • Umieśćmy urządzenia elektroniczne na biurkach, a nie pod ich blatem. Nie tylko znajdą się wtedy w miejscu, gdzie jest większy przepływ powietrza, ale również będzie łatwiej nam je czyścić.
  • Pozostawmy trochę miejsca pomiędzy elektroniką a ścianami. Nie tylko zapobiegnie to przegrzaniu się urządzeń, ale ułatwi również czyszczenie sprzętu z tyłu.
  • Korzystajmy z różnego rodzaju osłon przeciwpyłowych i pokryw przed kurzem. Tego typu produkty można kupić na przykład dla monitorów LCD.
  • Po prostu dbajmy o regularne sprzątanie, na przykład korzystając z usług firmy sprzątającej. Fachowcy doskonale radzą sobie nie tylko ze sprzętem biurowym, ale także ze sprzątaniem bardzo zróżnicowanych pomieszczeń.

Podsumowując, warto zadbać o to, aby kurz na urządzeniach elektronicznych ograniczyć do minimum. Przemawiają za tym zarówno względy estetyczne, jak i praktyczne i zdrowotne. Warto przy tym pamiętać, że zakurzony sprzęt w firmie negatywnie wpływa na jej wizerunek.

Zadzwoń
+48 667 857 731
Zadzwoń
Scroll to Top