fbpx

Ekologiczne sprzątanie sodą

23 marca 2022

Ekologiczne sprzątanie sodą

Ze względu na rosnącą świadomość ekologiczną, coraz częściej poszukujemy codziennych rozwiązań, które będą bardziej “eko”. Jedną z czynności, podczas których wiele osób nie potrafi uniknąć stosowania nieprzyjaznych naturze środków chemicznych jest dbanie o dom: sprzątanie, pranie, zmywanie. Tymczasem nasz największy, w pełni biodegradowalny sprzymierzeniec w walce z plamami czeka w każdej kuchni – to soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu, który usuwa zabrudzenia i pochłania nieprzyjemne zapachy, czyniąc nasz dom czystym i ekologicznym.

Co warto wiedzieć o sodzie oczyszczonej do sprzątania?

Sodą oczyszczoną możemy czyścić różne powierzchnie (nawet kuchenne), gdyż jest ona w pełni bezpieczna dla człowieka i całkowicie biodegradowalna – rozkłada się już w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Do sprzątania należy stosować sodę świeżą, czyli taką, która silnie reaguje w kontakcie z sokiem z cytryny lub octem. Warto pamiętać też, że proszek ten nie rozpuści się w całkowicie zimnej wodzie. Jej minimalna temperatura powinna wynosić 20°C. Sodą i domowymi preparatami na jej bazie można czyścić między innymi delikatne szkło, stal nierdzewną czy materiały tekstylne.

Domowe preparaty do sprzątania na bazie sody oczyszczonej – jak z nich korzystać?

Sodę oczyszczoną możemy stosować do pochłaniania nieprzyjemnych zapachów i do sprzątania. Produkt działa na różne sposoby, w zależności od formy domowego środka czyszczącego. Może być wykorzystywany w formie suchego proszku, w formie roztworu z wodą, w formie pasty (z wodą) oraz w formie preparatu z dodatkiem soli i boraksu.

Soda w formie suchego proszku – jak używać?

Soda świetnie sprawdza się do czyszczenia i odświeżania “na sucho”. Można wsypywać ją do koszy na śmieci czy do wnętrz butów, aby usunąć ich nieprzyjemny zapach. Wystarczy pozwolić jej działać przez całą noc. Podobnie wykorzystujemy sodę do oczyszczania tapicerek i dywanów. Włókna wystarczy posypać sodą i odczekać kilka minut, a następnie usunąć proszek odkurzaczem. Pojemnik z sodą można wstawić do lodówki czy do szafy, aby zneutralizować nieprzyjemny zapach w ich wnętrzu. Również wsypanie sody do odpływu lub zlewu pozwoli usunąć z nich przykrą woń, uwalniającą się w kuchni czy łazience.

Pasta na bazie sody

Pasta z wody i sody to uniwersalny i silny środek czyszczący. Idealnie usuwa plamy, na przykład z kanapy czy krzeseł. Wystarczy nałożyć ją na zabrudzenia i poczekać do jej wyschnięcia, a następnie wytrzeć pozostały proszek ściereczką. W podobny sposób pasta z sody pomoże oczyścić wnętrze piekarnika czy płytę kuchenki z przypalonych resztek jedzenia. Przy naprawdę uporczywych zabrudzeniach, preparat warto pozostawić na plamach na całą noc. Pastą z sody można polerować również srebrną biżuterię i sztućce.

Roztwór z wody i sody

Domowy płyn czyszczący z wody i sody to uniwersalny środek, służący między innymi do usuwania osadów z kawy i herbaty we wnętrzach naczyń, a także do mycia szczotek i grzebieni czy innych akcesoriów lub domowych sprzętów. Do roztworu można dodać boraks, sok z cytryny i odrobinę mydła w płynie, aby stworzyć preparat do czyszczenia blatów, lodówki i szafek.

Jak widać sodą możemy wyczyścić w domu właściwie wszystko. Produkt ten sprawdza się nawet podczas prania – dodany do płynu do płukania odświeża i dezynfekuje domowe tekstylia.

Zadzwoń
+48 667 857 731
Zadzwoń
Scroll to Top