fbpx

Ile kalorii spalasz podczas sprzątania?

22 lipca 2022

Ile kalorii spalasz podczas sprzątania?

Sprzątanie jest jednym z obowiązków, za którym można przepadać bądź go nienawidzić. Bez względu na to, do której grupy osób się zaliczasz, czasem nie ma innego wyjścia niż chwycenie za ściereczkę czy odkurzacz. Warto jednak pamiętać, że sprzątanie może nieść ze sobą również inne korzyści, aniżeli porządek w domu czy w mieszkaniu. Mowa tutaj przede wszystkim o możliwości wykorzystania sprzątania jako efektywnego treningu cardio, który pozwoli spalić kalorię, a przy tym będzie czymś przyjemnym i pożytecznym w jednym!

Czy sprzątanie może być doskonałym treningiem?

Sprzątanie to dość powszechnie i często wykonywana rzecz. Kojarzona jest przede wszystkim ze sporym wysiłkiem oraz czasochłonnością. Nic jednak nie staje na przeszkodzie, aby wykorzystać sprzątanie jako efektywny trening całej sylwetki. Dzięki temu można “upiec dwie pieczenie na jednym ogniu” – sprawić, aby dom lśnił czystością, a jednocześnie odhaczyć również swój trening dla zdrowia całego organizmu oraz dobrego samopoczucia!

Ile kalorii można spalić w trakcie sprzątania?

Dla wielu osób mocno zastanawiające jest, ile tak naprawdę można spalić kalorii w trakcie sprzątania. Wiele uzależnione jest przede wszystkim od tego, w jakim tempie się sprząta oraz ile czasu trwa akcja pod nazwą “czystość”. Im więcej czasu poświęci się na sprzątanie, tym lepsze efekty ćwiczeń można osiągnąć. Nic w tym dziwnego więc, że generalne porządki to świetny sposób na spalenie większej ilości kalorii aniżeli przecieranie kurzu czy odkurzanie mieszkania. Szacuje się, że codzienne sprzątanie to nawet 400 spalonych kalorii, jak pokazują licznie dostępne w internecie kalkulatory to wyliczania kalorii na podstawie zwykłych czynności oraz treningów sportowych.

Wśród najpopularniejszych aktywności w trakcie sprzątania, które pozwalają spalić zbędne kalorie należy wymienić między innymi:

  • Zmywanie naczyń – 120 kalorii;
  • Ścieranie kurzu z powierzchni płaskich oraz mebli – 180 kalorii;
  • Intensywne odkurzanie całego mieszkania – nawet do 250 kalorii;
  • Mycie okien – 140 kalorii;.
  • Sprzątanie całej łazienki – 300 kalorii;
  • Koszenie trawy bądź inne czynności porządkujące na zewnątrz – do 315 kalorii;
  • Mycie podłóg bądź zamiatanie – od 150 do 200 kalorii.

Korzyści dla sylwetki i wagi płynące z aktywnego sprzątania mieszkania

Jak się okazuje dwie godziny intensywnego sprzątania pozwalają spalić nawet do 600 kalorii, co jest porównywalne do biegu na 8 kilometrów czy dwugodzinnej jazdy na rowerze. W trakcie sprzątania angażuje się praktycznie wszystkie partie mięśni, co sprawia, że trening tego typu jest naprawdę wydajny oraz bardzo mocno efektywne. Dla przykładu – wyjmowanie rzeczy ze zmywarki angażuje mięśnie pośladkowe i mięśnie nóg, natomiast rozwieszanie pranie doskonale ćwiczy partie kończyn górnych, a więc wzmacnia mięśnie rąk i zwiększa ich wytrzymałość. Nieustanne chodzenie w trakcie sprzątania czy odkurzania to dodatkowe cardio oraz zwiększenie ogólnej kondycji organizmu. Wniosek jest więc jeden – sprzątanie naprawdę sprzyja chudnięciu i spalaniu zbędnych kalorii. Dodatkowo przebywanie w zadbanym i czystym pomieszczeniu poprawia samopoczucie, a więc sprzyja większej ilości energii – nie tylko do treningu, ale ogólnie do życia!

Zadzwoń
+48 667 857 731
Zadzwoń
Scroll to Top