fbpx

Jak często sprzątać biuro?

13 kwietnia 2022

Jak często sprzątać biuro?

Częstotliwość sprzątania biura to kwestia zależna od kilku czynników, takich jak: ilość zajmowanych przez firmę pomieszczeń, liczba zatrudnionych pracowników, dzienna ilość odwiedzin przez petentów, czy specyfika prowadzonej działalności. Należyta czystość pomieszczeń biurowych rzutuje nie tylko na komfort pracy, ale wpływa również na wizerunek przedsiębiorstwa budowany na podstawie opinii klientów. Najlepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o utrzymanie porządku i higieny w biurze jest skorzystanie z usług profesjonalnej ekipy sprzątającej.

Co należy wziąć pod uwagę ustalając częstotliwość sprzątania?

Określając częstotliwość porządkowania i czyszczenia przestrzeni biurowej trzeba uwzględnić zwłaszcza takie elementy, jak:

  • ilość pomieszczeń w firmie,
  • łączną powierzchnię biurową w m²,
  • liczbę pracowników,
  • związane z porą roku warunki pogodowe,
  • dostęp do podziemnego parkingu lub jego brak, co ma wpływ na czystość obuwia.

Ponadto należy wziąć pod uwagę czy w biurze otwiera się okna, a jeśli tak jaka jest ich ekspozycja (na czysty obszar, a może ruchliwą ulicę). Nie bez znaczenia jest również liczba toalet i rodzaj użytych materiałów wykończeniowych (np. tworzywo z jakiego wykonane są podłogi). Wszystkie te czynniki odgrywają swoją rolę przy ustalaniu zakresu i częstotliwości sprzątania.

Porządki, które powinny być wykonywane codziennie

Niektóre czynności należy wykonywać po zakończeniu każdego dnia pracy. Do codziennych zadań ekipy sprzątającej powinno należeć utrzymanie higieny w łazienkach, kuchni i pomieszczeniu socjalnym. To miejsca wymagające szczególnej dbałości o czystość, z uwagi na ich przeznaczenie oraz większe prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się patogenów.

Szczególnie toalety stanowią swego rodzaju „siedlisko” bakterii. Zatem im więcej osób z nich korzysta, tym częściej powinno się je czyścić i dezynfekować za pomocą specjalistycznych środków. Dotyczy to przede wszystkim regularnego czyszczenia i odkażania umywalek, muszli klozetowych, pisuarów, baterii, klamek oraz podłóg. Ważne jest oczywiście także bieżące uzupełnianie mydła, płynu dezynfekującego, czy papierowych ręczników. Podobne działania mają uzasadnienie w przypadku kuchni lub pokoju socjalnego, gdzie przechowywane i podgrzewane jest jedzenie. Zapewnienie sterylnych warunków podczas konsumpcji posiłków to rzecz o niemałym znaczeniu dla zdrowia pracowników.

Co należy sprzątać raz na kilka dni?

Przynajmniej raz na kilka dni zaleca się wysprzątanie dojścia do budynku, podjazdu i parkingu dla klientów. Czystość tych miejsc jest bowiem jedną z wizytówek firmy. Mowa tutaj o takich czynnościach, jak uprzątnięcie liści i piasku, czy opróżnieniu koszy i popielniczek.
Inne zadania, które powinno się wykonywać minimum raz w tygodniu to m.in.

  • czyszczenie mebli i urządzeń biurowych,
  • odkurzanie i mycie podłóg (chyba że warunki pogodowe wymagają czynić to częściej),
  • usuwanie pajęczyn,
  • podlewanie kwiatów doniczkowych,
  • sprzątanie recepcji i sali konferencyjnej.

Aby umożliwić ekipie sprzątającej dokładne wyczyszczenie mebli i sprzętów warto przed cotygodniowym sprzątaniem przypomnieć pracownikom o usunięciu ze swoich biurek korespondencji i rzeczy osobistych oraz odniesieniu do kuchni pozostawionych na blatach naczyń.

Zadzwoń
+48 667 857 731
Zadzwoń
Scroll to Top