fbpx

Jak czyścić różne rodzaje dywanów?

8 września 2022

Jak czyścić różne rodzaje dywanów?

Każdy dywan wymaga regularnego czyszczenia. W zależności od rodzaju dywanu, należy to robić w inny sposób. Również rodzaj zabrudzenia wpływa na wybór odpowiedniej metody. Zupełnie innego czyszczenia wymaga sierść kota, a innego przyklejona guma do żucia czy rozlana herbata. Jak poradzić sobie z zabrudzeniami na różnych dywanach?

Rodzaje dywanów – jakie są?

Podstawowy podział mówi o dywanach z materiałów naturalnych i sztucznych. Naturalne dywany mogą być bawełniane, jedwabne, z sizalu, juty, skóry lub wełny. Te ostatnie są najbardziej odporne na zabrudzenia. Jednakże są one odradzane alergikom. Dywany ze sztucznych materiałów mogą być różne, np. z akrylu, poliestru, polipropyleny lub wiskozy. Wszystkie te dywany mogą mieć zarówno długie, jak i krótkie włosie.

Podczas wyboru dywanu warto sprawdzić, czy można go prać oraz jak często należy odświeżać. Nie wszystkie dywany można prać. Oznaczenia na temat rodzaju czyszczenia znajdują się zawsze na metce.

Dywany naturalne – jak czyścić?

Naturalne dywany wymagają regularnego odkurzania i trzepania. Można je prać w pralce, jeśli taka informacja znajduje się na metce. Nie powinno się ich trzeć i czyścić gorącą wodą. Przy głębokich plamach może pomóc jedynie pranie na mokro. Które dywany można czyścić w ten sposób? Wełniane, bawełniane oraz sizalowe. Jedwabne lepiej prać na sucho. Dywanów z juty nie należy czyścić, a jedynie przecierać plamy wilgotną szmatką. Dywanów ze skóry nie należy prać na mokro, bo powoduje to nieodwracalne odkształcenia. Lepiej robić to na sucho.

Sztuczne dywany – jak czyścić?

Dywany ze sztucznych włókien należy regularnie odkurzać. Są one odporniejsze na zabrudzenia. Przeważnie można je prać na mokro oraz w pralce. Warto jednak sprawdzić, jakie informacje zostały zawarte na metce. Jak czyścić dywany z poszczególnych włókien? Dywany akrylowe i poliestrowe można prać na mokro i stosować silne odplamiacze. W przypadku wiskozowych lepiej nie korzystać z odplamiaczy, ale można prać je na mokro. Dywany polipropylenowe można prać na mokro, po czym powinny przez min. 12 godzin schnąć.

Różna długość włosia dywanów

Dywany z długim włosiem nie powinny być prane w pralce, bo ulegną zniszczeniu. W ich przypadku najlepiej sprawdzi się odkurzacz piorący. Dywany pętelkowe można czyścić za pomocą siły ssącej odkurzacza lub delikatnym środkiem piorącym.

Dywany z krótkim włosiem należy prać według zaleceń producenta, ponieważ w niektórych przypadkach może dojść do zniszczenia, np. przez rozpuszczenie kleju. To, czy dywan można prać, zależy od jego chłonności i materiału. Najlepszym sposobem prania dywanów jest para wodna, która nie niszczy włókien.

Usuwanie różnych zabrudzeń

Zabrudzenia sypkie, np. sierść lub chrupki, najlepiej po prostu odkurzyć. Jeśli pozostawią plamę, można ją wyczyścić punktowo delikatnym detergentem. Zabrudzenia mokre, czyli np. herbata lub wino trudno usunąć. Należy szybko przyłożyć do nich papierowy ręcznik, który wchłonie płyn. Następnie warto wykorzystać odkurzacz piorący. W niektórych przypadkach warto skorzystać z odplamiacza.

Zadzwoń
+48 667 857 731
Zadzwoń
Scroll to Top