fbpx

Jak posprzątać dom przed wakacyjnym wyjazdem?

13 lipca 2022

Jak posprzątać dom przed wakacyjnym wyjazdem?

Wybierając się w wakacyjną podróż dobrze jest pozostawić zamieszkiwaną przestrzeń w należytym porządku, aby po powrocie nie odczuć dyskomfortu z powodu zastanego bałaganu. W dalszej części tekstu doradzamy w jakim zakresie powinniśmy posprzątać swój dom zanim udamy się na wakacje oraz dlaczego warto w ogóle podjąć się tego zadania.

Po co sprzątać dom przed wyjazdem na wakacje?

Zapewne dla większości z nas zaprzątanie sobie głowy robieniem porządków przed wyjazdem na wakacje wydaje się być bezcelowe. Wystarczy przecież to, że musimy poświecić czas na pakowanie walizek, wyprać odzież jaką zamierzamy zabrać ze sobą w podróż itd. Po co więc mielibyśmy zajmować się sprzątaniem?

Po pierwsze dlatego, abyśmy podczas letniego odpoczynku mogli być skoncentrowani wyłącznie na przyjemnościach i relaksie, a nie myśleć o innych sprawach. Wszelkie pozostawione zabrudzenia z upływem czasu wcale nie będą łatwiejsze do wyeliminowania. Po drugie z kolei, po kilku- czy kilkunastodniowym odzwyczajeniu się od codziennej dyscypliny trudno będzie nam zabrać się do sprzątania, pomijając już sam fakt zdegustowania wywołanego zastanym nieładem. Podtrzymanie pozytywnego nastroju z wakacyjnego pobytu poza domem jest bowiem bezcenne.

Jakie porządki warto wykonać przed wakacyjnym wyjazdem?

Przedwakacyjne porządki nie powinny absorbować zbyt wiele czasu, aczkolwiek warto przeprowadzić je dokładnie. Poniżej prezentujemy listę podstawowych porządków, które zalecamy wykonać w domu przed udaniem się na wakacje.

Umycie naczyń i uprzątnięcie kuchni

Niezwykle ważne jest aby przed wyjazdem na wakacje zadbać o higienę w swojej kuchni. Pozostawienie brudnych naczyń, zawilgoconych ścierek i gąbek może skutkować pojawieniem się nieprzyjemnego zapachu, a nawet pleśni, czego z całą pewnością chcielibyśmy uniknąć. Warto zatem starannie oczyścić zlew, przetrzeć stół oraz blaty, dzięki czemu po przyjeździe będziemy mogli w miłej atmosferze zjeść posiłek. Poza tym zaschnięty od tygodnia tłuszcz może być niełatwy do usunięcia. Nie zostawiajmy w kuchni żadnych owoców ani warzyw, ponieważ zgniją lub staną się przynętą dla muszek owocówek.

Wyrzucenie śmieci

Podobny skutek może spowodować pozostawienie w pomieszczeniu kuchennym nieopróżnionego kosza z odpadami. Wyniesienie śmieci to czynność o której absolutnie nie wolno nam zapomnieć! Aby do tego nie dopuścić warto umieścić w widocznym miejscu karteczkę ze stosowną informacją.

Opróżnienie i wyłączenie lodówki

Kolejna sprawa to wyłączenie lodówki po uprzednim jej opróżnieniu. Pamiętajmy zwłaszcza, aby nie pozostawiać w chłodziarce otwartych produktów spożywczych, którym kończy się termin przydatności. W ten sposób zapobiegniemy ich zepsuciu i związanemu z tym przykremu zapachowi.

Podlanie kwiatów

Opuszczając na dłuższy czas własne mieszkanie nie zapominajmy również o zapewnieniu roślinom wystarczającego nawodnienia. Nie da się rzecz jasna podlać ich na zapas. Możemy natomiast wyposażyć doniczki w dozowniki, które będą samoczynnie zaopatrywały roślinność w wodę.

Odkurzenie mebli i umycie podłóg

Aby nie doprowadzić do nagromadzenia się nadmiernej ilości kurzu w naszym mieszkaniu dobrze jest przetrzeć meble i sprzęty szmatką, a podłogę odkurzyć oraz umyć. Powrót do czystego domu zachowa nas w dobrym samopoczuciu.

Przewietrzenie pomieszczeń

Ostatnią czynnością jaką należy wykonać przed opuszczeniem mieszkania jest jego przewietrzenie. Czyniąc tak pozbędziemy się zaduchu. Pamiętajmy jednak, aby bezpośrednio przed wyjściem szczelnie domknąć wszystkie okna.

Zadzwoń
+48 667 857 731
Zadzwoń
Scroll to Top