fbpx

Jak prać dywany: domowymi sposobami czy profesjonalnie?

21 września 2022

Jak prać dywany: domowymi sposobami czy profesjonalnie?

Dywan to jeden z tych elementów wyposażenia wnętrza, z których nie warto rezygnować. Nie tylko zwiększa on przytulność aranżacji i poprawia akustykę pomieszczenia, ale również wyłapuje obecny w powietrzu kurz. Niestety, w runie dywanu poza kurzem, który stosunkowo łatwo jest usunąć, gromadzi się też piasek, sierść zwierząt i inne zanieczyszczenia, które z czasem odbierają dywanom i wykładzinom estetyczny wygląd. Jak więc wyprać dywan: samodzielnie czy zlecając to zadanie profesjonalistom?

Dlaczego dywany i wykładziny należy regularnie prać?

Zacznijmy od tego, dlaczego w ogóle należy i warto regularnie, przynajmniej raz w roku prać swoje dywany. Wykładzinom, wycieraczkom i dywanikom zagrażają różnego typu zabrudzenia. Najpowszechniejszy jest oczywiście kurz, ale też piasek oraz sierść zwierząt domowych. Nierzadko na runo dywanu spada też jedzenie, rozlewają się napoje. W takim przypadku mamy do czynienia z plamami, które z dnia na dzień stają się coraz trudniejsze do usunięcia. Nawet zwykły kurz może doprowadzić do szarzenia runa, a tym samym odebrać mu atrakcyjny wygląd. Co ważne, dokładne, codzienne odkurzanie nie gwarantuje, że dywan będzie ładnie prezentował się po roku czy dwóch latach użytkowania. Konieczne jest jego dokładne wytrzepanie i wypranie przynajmniej raz na 12 miesięcy – zwłaszcza, jeśli runo dywanu jest nie tylko dekoracją podłogi, ale też miejscem do zabawy z dziećmi.

Jak wygląda domowe pranie dywanów?

Przed samodzielnym wypraniem dywanu należy dokładnie odkurzyć go i solidnie wytrzepać. Później proces prania opiera się najczęściej na rozcieńczeniu preparatu czyszczącego z wodą i wielogodzinnym szorowaniu runa szczotką, w co również trzeba włożyć sporo wysiłku. Oczywiście, istnieją też domowe środki do prania “na sucho”, które rozsypuje się, wciera i odkurza. Jest to jednak pranie doraźne, które nie zapewni efektu higienicznej czystości. Jakie problemy napotkamy podczas domowego prania dywanu? Taki zabieg wiąże się przede wszystkim:

  • z wielogodzinną i ciężką pracą fizyczną,
  • z niemożnością dokładnego wypłukania użytych preparatów chemicznych,
  • z problematycznym suszeniem przemoczonego dywanu,
  • z ryzykiem uszkodzenia runa źle dobranym detergentem.

Dlaczego warto zlecić profesjonalne pranie dywanu?

Samodzielne pranie dywanów to często tylko pozorna oszczędność, ponieważ zabieg tego typu zajmuje bardzo dużo czasu, źle dobrany środek piorący może zniszczyć nasz dywan, a co gorsza – finalny efekt często okazuje się daleki od zamierzonego. Tymczasem na profesjonalne pranie dywanów składa się:

  • mechaniczne wytrzepanie runa z kurzu, piasku i wszelkich luźnych zanieczyszczeń,
  • dokładne wypranie, wypłukanie i wysuszenie runa,
  • pranie ekstrakcyjna na miejscu (spód dywanu pozostaje suchy),
  • bezpieczne dobranie preparatów piorących.

Zlecając profesjonalne pranie mamy pewność, że dywan będzie dokładnie tak czysty, jak w dniu zakupu. Chociaż może się wydawać, że usługa kosztuje więcej niż kupno środków piorących do użytku domowego, to tak naprawdę wygoda i efekty takiej pracy rekompensują różnicę w cenie.

Zadzwoń
+48 667 857 731
Zadzwoń
Scroll to Top