fbpx

Jak sobie sprawnie poradzić zaprowadzeniem porządku po remoncie mieszkania lub domu?

1 października 2021

Sprzątanie po remoncie z eco-blysk.pl

Zabezpieczaj remontowane mieszkanie

Remont to przedsięwzięcie, które wiąże się z dużym stresem, mnóstwem pracy i zwykle z większymi kosztami, niż przewidywał plan. Kiedy już prace dobiegną końca i masz ochotę na zasłużony odpoczynek, przychodzi trudny moment porządków.
Aby oszczędzić sobie czasu i wysiłku, warto w miarę możliwości usunąć wszelkie meble i sprzęty z remontowanego pomieszczenia lub bardzo dobrze je zabezpieczyć. Przed remontem zaopatrz się w duże ilości folii i taśmy malarskiej. Jeśli prace nie dotyczą podłogi, zawsze warto mieć ją przykrytą. Na folię możesz dodatkowo zastosować rozłożone pudła kartonowe lub stare gazety.
Niestety samo zabezpieczanie dostępnymi materiałami nie wystarczy, by całkowicie uniknąć ogólnego nieporządku. Kurz oraz pył dostaną się wszędzie, osiadając na każdej powierzchni. Nawet jeśli remontujesz tylko jedno pomieszczenie, musisz się liczyć z ich obecnością w całym mieszkaniu. Do tego trudne do usunięcia plamki po farbie, resztki kleju lub rozmazana fuga. Od czego zacząć, by sprawnie ukończyć prace?

Sprzątanie z góry na dół

Jedną z najważniejszych zasad generalnych porządków, jest sprzątanie od górnej części wnętrza. Najpierw zamieć sufit, ewentualnie żyrandol, karnisze, następnie ściany. Kolejnym punktem na liście powinny być drzwi oraz okna. Podłogę zostaw na koniec. Wyjątkiem jest duży remont, podczas którego podłoga została bardzo mocno zabrudzona. W takiej sytuacji warto ją najpierw odgruzować, usunąć wszelkie resztki materiałów budowlanych, odkurzyć lub zamieść. Po zakończeniu porządków ponownie będzie wymagać odkurzenia oraz mycia na mokro. Nigdy nie włączaj wody ani detergentów do porządków, zanim nie pozbędziesz się pyłu i kurzu. W przeciwnym wypadku możesz liczyć na stworzenie brudnej papki oraz efektu pomazania.
Zasada “z góry na dół” dotyczy również domów/mieszkań dwukondygnacyjnych. Zawsze zaczynaj od piętra, by kończyć na parterze.

Jak usunąć trudne plamy po remoncie?

Planując remont, zawsze pomyśl o zaopatrzeniu się w naturalne środki do czyszczenia. Soda, ocet oraz kwasek cytrynowy są tanie, łatwo dostępne, a przy tym bezpieczne dla zdrowia i czyszczonych powierzchni. Jeśli dodasz do nich odrobinę olejku eterycznego, nadasz swojemu mieszkaniu zapachu świeżości. A co z opornymi plamami?

  • Cement – jeśli kapnął gdzieś, spróbuj najpierw wody z octem. Spryskaj zabrudzone miejsce, odczekaj kilka minut i przetrzyj miękką ściereczką. W trudniejszych przypadkach zastosuj jeden z dostępnych na rynku preparatów kwasowych przeznaczonych do rozpuszczania zaprawy i cementu. Pamiętaj, by zawsze przetestować tego typu środek w niewidocznym miejscu.
  • Farba – świeżą plamę może uda się zmyć wodą. Zaschniętą farbę zeskrob, a resztki przetrzyj ściereczką nasączoną rozpuszczalnikiem, benzyną ekstrakcyjną lub lakową w zależności od tego, co wskazano na opakowaniu. Tu również przetestuj najpierw reakcję z konkretnym materiałem.
  • Klej – bardzo skutecznym sposobem na usunięcie kleju np. z ramy okiennej, framugi drzwi, jest posmarowanie jej olejem jadalnym bądź innym tłuszczem, może to być nawet krem do twarzy. Po odczekaniu kilku godzin przetrzyj czyszczone miejsce gąbką lub ręcznikiem papierowym.

Aby usprawnić sprzątanie po remoncie, przygotuj sobie wcześniej dokładny plan i działaj według niego. To już naprawdę ostatnia prosta do tego, by cieszyć się odświeżonym wnętrzem.

Możesz także zlecić sprzątanie po remoncie naszej firmie 🙂

Zadzwoń
+48 667 857 731
Zadzwoń
Scroll to Top