fbpx

Jak sprzątać efektywnie

9 marca 2022

Jak sprzątać efektywnie

Badania naukowe jednoznacznie wskazują, że ład i harmonia w pomieszczeniach w których przebywamy odgrywają niebagatelne znacznie dla naszego samopoczucia. Nic więc dziwnego, że każdy z nas pragnie utrzymać czystość swoich domów czy mieszkań na najwyższym poziomie. Natłok obowiązków, mała ilość wolnego czasu sprawiają, że często porządek w naszych mieszkaniach czy domach pozostawia wiele do życzenia. Jak w kilku prostych krokach sprawić, by sprzątanie było efektywne i przynosiło satysfakcjonujące efekty? Przyjrzyjmy się tematowi z bliska. Ciekawi? Zaczynamy!

Kilka prostych kroków, dzięki którym sprzątanie będzie szybkie i przyjemne

Warto znać i stosować kilka sprawdzonych metod i nawyków, które sprawią, że sprzątanie nie będzie zajmować nam większości dnia, a dodatkowo sprawi, że efekt końcowy będzie najlepszym wynagrodzeniem włożonej przez nas pracy.

Odkładaj rzeczy na swoje miejsce

Przede wszystkim, co wydawać może się banalne ale niesamowicie skuteczne, warto starać się utrzymywać porządek na bieżąco, a nie doprowadzać do sytuacji, w której nagromadzenie rzeczy przybiera monstrualne rozmiary. Jeśli na bieżąco, systematycznie po użyciu będziemy odkładać rzeczy na ich miejsce, takie rozwiązanie sprawi, że z całą pewnością sprzątanie zajmie nam o wiele mniej czasu.

Zwalczaj drobne zabrudzenia od ręki

Jeśli podczas codziennego użytkowania wielu przedmiotów powstają drobne zabrudzenia, staraj się usuwać je od razu. Praca z ich usunięciem będzie o wiele prostsza, ponieważ plamy nie będą zaschnięte. Myjąc zęby, na łazienkowym lustrze powstały plamy? Pijąc kawę, uderzyłeś o filiżankę i wylała się ona na kuchenny blat czy stół? Spacer z psem zakończył się przyniesieniem do domu piachu czy błota? Posprzątaj drobne zabrudzenia i zapomnij o problemie.

Brudne naczynia a zmywarka

Coraz więcej gospodarstw domowych wyposażone są w zmywarki. Aby sprzęt ułatwiał nam pracę, warto opróżniać zmywarkę zaraz po umyciu. To sprawi, że nowe, zabrudzone naczynia czy garnki, od razu będą mogły być wkładane do zmywarki, nie tworząc nieestetycznej górki naczyń do posprzątania, która powstaje po każdym posiłku.

Koniec dnia idealnym momentem na sprzątanie

By nie spędzać długich godzin na sprzątaniu raz w tygodniu, postaraj się posprzątać bieżące zabrudzenia pod koniec dnia. To sprawi, że rano obudzimy się w czystym, uporządkowanymi domu, co doda nam energii i sił do dalszego działania. Odkurz czy umyj podłogi, ułóż poduszki, włóż brudne naczynia do zmywarki i ciesz się czystością.

Z góry do dołu – efektywny sposób na sprzątanie

Jeśli chcesz włożyć jak najmniej pracy w sprzątanie, kieruj się metodą “od góry do dołu”. Co oznacza to w praktyce? Najpierw warto sprzątnąć kurz z szafek, posprzątać blaty i stoły, a na końcu umyć podłogi.

Dobra organizacja podstawą do utrzymania nienagannej czystości

Podobnie jak w przypadku obowiązków służbowych czy nauki, kluczową rolę w sprzątaniu odgrywa odpowiednia organizacja pracy. Jeśli wszystko zostawiamy na jeden dzień, najpewniej braknie nam i czasu i sił na wykonanie wszystkich prac. Dlatego warto zaplanować obowiązki realizowane cyklicznie w różnych odstępach czasu, by ilość do wykonania zadań była po prostu możliwa do zrealizowania.

Zadbaj o porządek we własnym domu i ciesz się nienaganną czystością już dziś!.

Zadzwoń
+48 667 857 731
Zadzwoń
Scroll to Top