fbpx

Sprzątanie po remoncie? Mamy na to sposób!

6 maja 2022

Na hasło „remont” zapala Ci się w głowie czerwona lampka, bo od razu widzisz pokłady kurzu osiadające na dosłownie każdym elemencie wyposażenia? A może zbliża się odbiór Twojego nowego mieszkania i już myślisz o oknach, które będzie trzeba oczyścić z pyłu budowlanego.

Remonty nieodzownie łączą się ze szlifowaniem, tynkowaniem oraz malowaniem. Niestety mimo zabezpieczenia powierzchni, zdarza się, że kurz przedostaje się do innych pomieszczeń, a na podłodze i oknach powstają plamy po tynku i farbie.

Jak zacząć sprzątanie po remoncie

Z reguły sprzątanie powinniśmy zacząć od czyszczenia powierzchni znajdujących się jak najwyżej. W tym przypadku warto jednak zacząć od odkurzenia podłogi odkurzaczem przemysłowym, tak, by nie przenosić dużych ilości kurzu w trakcie sprzątania. W kolejnym kroku należy rozpocząć czyszczenie powierzchni od góry do dołu, najpierw, czyszcząc ja na sucho i usuwając kurz, a następnie, czyszcząc na mokro z dodatkiem dostosowanych substancji myjących.

Jeśli na wylewce, płytkach lub szybach powstały zgrubienia z tynku, można je usunąć specjalną skrobaczką do szyb i zdzierakiem do tynków. Następnie grubsze odłamki dobrze jest zmieść szczotką i odkurzyć pozostały pył odkurzaczem przemysłowym. W przypadku podłóg drewnianych do zamiatania należy użyć szczotki z włosiem dostosowanym do tego rodzaju powierzchni, aby uniknąć jej zarysowania.

Czyszcząc okna, należy po usunięciu zachlapań tynku z szyb, przejść do umycia większych zabrudzeń. Jeśli na oknach znajdują się plamy z farby na bazie wody, wystarczy użyć do mycia wilgotnej, miękkiej ściereczki. Następnie ciepłą wodą z mydłem lub płynem do naczyń należy zmyć brud z szyb i ram, i przejść do mycia szyb, najlepiej z użyciem ściągaczki do wody lub urządzenia do czyszczenia okien.

Sprzątając szafki, należy zwrócić uwagę na wszystkie zakamarki zarówno w ich wnętrzu, jak i na zewnątrz. Warto odkurzyć okolice zawiasów i szyn, ponieważ często tam zbiera się kurz, na który nie zwracamy uwagi w pierwszej kolejności.

Remont – zabrudzenia w niestandardowych miejscach

W sprzątaniu po remoncie czekają na nas dodatkowo, niespodziewane zakamarki. Należy zwrócić uwagę na kurz i brud zbierające się na listwach przypodłogowych, gniazdach i kontaktach oraz drzwi z ramą i klamką włącznie. Do ściągania kurzu z listew przypodłogowych i gniazdek świetnie sprawdzi się miotełka z włosiem przyciągającym i absorbującym kurz, jest ona jednocześnie delikatna dla powierzchni i bardzo skuteczna. Do mycia drzwi idealnie sprawdzi się miękka ściereczka zanurzona w wodzie z płynem czyszczącym, po myciu należy wytrzeć drzwi do sucha.

Pamiętaj o podstawowych zasadach

W trakcie sprzątania po remoncie ważne jest, by jak najczęściej zmieniać wodę i ściereczki, tak, by zmywać brud, a nie go rozmazywać, z tego samego powodu należy regularnie sprawdzać czystość końcówki szczotki i odkurzacza. Konieczne jest również pamiętanie o zabezpieczeniu własnych dłoni, używane do sprzątania środki oraz kurz, mogą wpływać na znaczne wysuszenie skóry oraz jej silne podrażnienie. Przy stosowaniu niektórych preparatów należy zadbać również o odpowiednie zabezpieczenie oczu i dróg oddechowych, na przykład, używając gogli i maseczki.

Zadzwoń
+48 667 857 731
Zadzwoń
Scroll to Top